top of page

CO JE PALEO

Pojďme si na začátek vysvětlit úplné základy. Paleo stravování si klade za cíl přiblížit náš jídelníček co nejvíce stravě našich předků lovců a sběračů. Opravdu je tedy vzorem doba paleolitu, odkud plyne samotný název. Tato strava je pro nás a naše trávení totiž přirozená, díky ní jsme se vyvinuli do své současné podoby. 

Jde v podstatě o návrat člověka k přírodě a ke konzumaci přirozených potravin, tedy především masa, ryb, kvalitních živočišných tuků, zeleniny a ovoce.

Samozřejmě ale nejde vůbec o to se vrátit zpátky do doby kamenné a živit se jen tím, co si ulovíme. Naopak jde o to využít dnešních možností, které kolem sebe máme, a začít jenom znovu přemýšlet o kvalitě a původu potravin, které se k nám dostávají. A které si vybíráme pro výživu našeho těla (i mysli).

Jsem ráda, že se konečně kvalita potravin začala dostávat do popředí. Řeknu vám totiž jednu věc. Jíst opravdové jídlo, to je ten jediný nemylný základ! Měl by platit u všech stravovacích směrů a podle mě by měl platit i u veškerých dočasných diet nebo nutričních restartů - jinak ta snaha, kterou do toho vkládáte, nemá pro tělo a jeho zdraví vůbec žádný význam. 

Paleo strava na opravdovém jídle stojí. Neobsahuje žádné průmyslové zpracovávané potraviny, pouze skutečné jídlo.Proto vždy přesně víte, co jíte. Navíc se vyhnete veškerému přidanému cukru, který je dnes obsažen i tam, kde byste to skutečně nečekali. O přidávaných látkách, jejichž název neumíte vyslovit, ani nemluvím. Ty jsou pro naše tělo spíše hrozbou než přínosem. Ale díky nim produkt vydrží v obalu klidně měsíce (ne-li roky). Paleo strava neobsahuje ani žádné potenciálně problémové potraviny obsahující nejčastější alergeny, jako jsou obiloviny či mléčné výrobky. A právě třeba proto jsem u paleo stravy skončila já :)

Kalorická skladba jídla je založená na konzumaci vysokého množství zdravých tuků, v mírném množství kvalitních bílkovin a v malém množství sacharidů, získaných ze zeleniny a ovoce – nejlépe lokálních a sezónních. Ale nenechte se zmýlit. Zelenina vám bude vždycky tvořit většinu talíře, zatímco tuky zaplní tak pětinu. Ano, paleo stravování je nízkosacharidové oproti běžné stravě. 

Mrzí mě, že se v dnešní době slova – kvalitní, sezónní a lokální – automaticky s paleo stravováním nepojí. Přitom právě v tomhle vidím já ten naprostý základ! Tohle by vám mělo naskočit, když se vás někdo zeptá, co to paleo vlastně je. 

 

Skladba

Úplně jednoduše si budete dopřávat jakékoli opravdové potraviny, které nepotřebují obal a u kterých jste si na první pohled jisti složením :)

Nepovažujte tento způsob stravování za nějaký přísný seznam pravidel, která musíte dodržovat. Berte to jako takovou základní informaci o vhodných a nevhodných potravinách, se kterou můžete pracovat podle svých potřeba a preferencí. Každému se snažím vysvětlit, že není důležité být za každou cenu 100 %. Některé situace to prostě nedovolí J Ale je důležité si uvědomit, že máme vždycky na výběr. Tak pojďte začít. Zkoušejte, chybujte, vracejte se a poznávejte svoje limity. Hlavní je mít z toho taky radost. A já vám zaručuju, že až uvidíte ty barevné talíře před sebou na stole, tak mít radost z jídla rozhodně budete.  

 

NÁVOD NA SESTAVENÍ TALÍŘE

Tohle je moje doporučení, kterého se sama držím a které jsem vlastně přejala z programu Whole 30. Věřte, že vám to usnadní vaše začátky s paleo stravováním. Takže:

Mějte na talíři přibližně dlaň masa, ryby nebo tolik vajec, kolik se vám vejde do jedné ruky. Tuhle bílkovinu doplňte palcem tuku a zbytek talíře zaplňte zeleninou (té by mělo být na talíři prostě nejvíc). To je vše. Jednou za den přidejte klidně ještě hrst ovoce. No není to jednoduché? 

DESET KROKŮ K Paleo ŽIVOTNÍMU STYLU

 

1. MASO, RYBY A VEJCE

Bílkoviny již od nepaměti tvořily základ naší stravy, jsou pro nás tedy velmi přirozené a měli bychom na nich stavět svůj jídelníček i dnes. Ale bohužel není maso jako maso. Stejně jako máte na výběr z vajíček z klecového chovu a vajíček šťastných od slepiček z volného výběhu na trávě. Tak stejně to funguje i u masa. Proto by se pro vás měl stát prioritou výběr farmářského a bio masa. Případně od souseda. Jednoduše maso ze zvířat chovaných volně na pastvinách. U mořských ryb zase divoké odchyty. V tomhle případě totiž přesně platí to moje oblíbené rčení: „We are whatever we eat has eaten.“ Neboli volně přeloženo – nejsme jenom to, co jíme, ale je také důležité vnímat, čím se stravovalo a živilo to, co si hodláme naservírovat. 

(Zkuste si najít chvilku na starý dokument The Food Factory, shlídněte nejposlednější reportáž ohledně chovu vajíček na České televizi. Myslím, že vás víc přesvědčovat nebudu muset.)

 

2. ZELENINA

Jedna z mála skupin potravin, kterou přijímají jako zdraví prospěšnou snad všichni strávníci a shodnou se na ní i výživoví poradci a dietologové. Pokud máte možnost, vždy je lepší volit místní a sezónní zeleninu. Druhým krokem, který doporučuju, je vyzkoušet si rozdíl mezi zeleninou farmářskou a bio a tou dostupnou v supermarketech. 

 

3. OVOCE

Přirozeně sladké ovoce příjemně zpestřuje paleo jídelníček. Stejně jako u zeleniny i zde platí, že jsou lepší místní a sezónní druhy.

 

4. TUKY 

Zařaďte do jídelníčku propuštěné máslo, kvalitní bio vepřové sádlo, nerefinovaný olivový, avokádový a kokosový olej.  

 

5. VNITŘNOSTI

Srdce, játra, ledvinky. Zařazujte vnitřnosti na pravidelné bázi. Vnitřnosti by neměli chybět ani u těch našich nejmenších. Opět ale volte kvalitní farmářské nebo bio, které se shání popravdě daleko hůř. 

 

6. OŘECHY A SEMÍNKA

Různé druhy ořechů a semínek obsahují velké množství zdravých a pro tělo prospěšných tuků, které by rozhodně neměli v našem jídelníčku chybět. Jen je potřeba hlídat dvě věci. Množství (to se například u ořechových másel snadno přežene) a přípravu. Ve slupkách ořechů se totiž nachází kyselina fytová a inhibitory enzymů, které brání vázání živin v těle. Kyselinu fytovou ale můžeme rapidně snížit pomocí namáčení a klíčení, ale také tepelnou úpravou. Přečtěte si více zde.

 

7. V MALÉ MÍŘE

Čas od času můžete zkusit zařadit správně propláchnutou nebo odmočenou rýži, brambory, vysokoprocentní čokoládu (85% a více), med a javorový sirup.

 

8. VELMI PŘÍLEŽITOSTNĚ

Kvalitní suché červené víno obsahuje hodně antioxidantů a dalších živin. Nepijte ale více než 1 skleničku (200 ml) párkrát do týdne.

 

9. HYDRATACE

Hydratace je velmi důležitá, protože nedostatek tekutin poškozuje naše zdraví a zhoršuje naši výkonnost. Základem je čistá nejlépe filtrovaná voda. Vyhněte se slazeným kupovaným minerálkám, limonádám. Doplnit ale tekutiny můžete kvalitními čaji, kávou (doporučuju jenom v dopoledních hodinách), pampeliškovou kávou, vývary, domácími fermentovanými limonádami z vodního kefíru, domácí kombuchou. 

 

10.  VITAMÍNY A MINERÁLY, POHYB

Dostatečný přísun vitaminů a minerálů je velmi důležitý. Proto by součástí stravy měl být například vývar z kostí, žloutky, játra, klidně mořské řasy a hlavně fermentované produkty. Já také doporučuju suplementovat kvalitními doplňkami stravy – vitamín D, vitamín C, Omega 3 a také probiotika (určitě na začátku při přechodu na nové stravování, při nemocích). Součástí ale všeho je také fyzická aktivita, která je pro naše zdraví skutečně nutná. Běžte na procházku, zaběhat si, zaplavat, udělejte pár dřepů, posilněte břišní svaly v planku, každý den alespoň trochu. 

JÁ A Paleo

Na paleo stravu nedám dopustit, protože se s v ní skrývá jedna zásadní pravda – „We are whatever we eat has eaten“.

Já se k paleo stravování dostala díky svým potravinovým alergiím a kožním problémům, které mě trápily dlouhé tři roky. Změnit kompletně jídelníček bylo tenkrát mou poslední šancí, jak zkusit něco změnit přirozenou cestou. Neměla jsem co ztratit a tak jsem vyzkoušela americký nutriční restart - program Whole30. Ten jsem si protáhla na 60 dní a vlastně u něho v jednodušší formě paleo stravování zůstala až do dnes. Přečtěte si článek - 15 věcí, které mi paleo stravování dalo.

Je důležité přemýšlet o tom, odkud naše jídlo, které domů kupujeme, pochází. A čím se maso, které si servírujeme, krmilo. V dnešní době je bohužel mezi kvalitou obrovský rozdíl. Já preferuju farmářské lokální a sezónní potraviny.  Zeleninu a ovoce nejraději kupuju na Svět bedýnek nebo farmářských trzích, pokud nemám v létě zrovna úrodu z máminy zahrádky. Ale jasně, že si koupím i avokádo, mango i jiné nelokální potraviny… Ale co je zcela zásadní v dnešní době, je kvalita masa, vajec a mléčných výrobků. Opět volím farmářské a bio nebo od sousedů. 

Výživa člověka se skutečně obejde bez polotovarů, lepku, cukru a všech jeho forem. Bez nekvalitních živočišných výrobků. A především bez průmyslově zpracovaných potravin obecně. A to dlouhodobě.

Snažím se, aby se ona sezónnost a lokálnost projevila i v receptech tady na blogu. Takže jdou recepty vyhledat mimo jiné podle toho, jaké je roční období a tedy úroda. 

 

Budu se snažit, aby tenhle můj blog reflektoval takové informace, které jsem si přála znát já sama na začátku své cesty.

 

Tak začněte, zkoušejte, chybujte, vracejte se a nevzdávejte to. Máme na to přeci jenom celý život :)

M.

bottom of page