top of page

NÁPOJE BĚHEM WHOLE30


Pitný režim je během programu Whole30 stejně tak důležitý jako dodržování počtu jídel. Sami to můžete poznat především v prvních dnech, kdy vás může pobolívat hlava - někdo může mít migrény silnější, někdo slabší, někdo se může cítit malátný, unavený. Vše se to děje kvůli tomu, že jste přestali konzumovat průmyslově zpracované potraviny - a tedy cukry a nastává u vás tzv. "cukrová chřipka". Stejně tak individuální jako je její intenzita, je i délka jejího trvání - vše je úměrné tomu, jak jste byli zvyklí jíst před začátkem programu. Ti z vás, co jste eliminovali cukry a sacharidy již dříve, bude pro vás začátek programu hračka a obejdete se bez jejích příznaků. A těm druhým z vás přidám níže pár tipů, jak ty prvotní migrény trochu ošálit :)


Co během Whole30 pít?

Všeobecně dané pravidlo kdykoliv a kdekoliv - nejlepší je čistá voda! A úplně nejlépe filtrovaná :) Tu si případně můžete "dochutit" např. pár plátky citronu, limety, okurky nebo bylinkami. Můžete sáhnout také po bylinných a ovocných čajích, čistých vývarech, rostlinných mlécích (u kupovaných pozor na složení) - já můžu doporučit i vychlazené domácí makové. Je povolená kombucha i vodní kefír - avšak tvůrci programu upozorňují, abyste si obojí připravovali doma sami a měli tak kontrolu nad délkou fermentace a tedy i zbytkovým cukrem. Takže pokud si nepřipravujete domácí limonádu z vodního kefíru, raději se jí kdekoliv jinde vyhněte. Nicméně v létě je to skvělé osvěžení.

A pak je tu káva. Téma samo o sobě. Hned na začátek - ano, káva je povolená. Ale pojďme si říct, o které kávě tu mluvíme. Mám namysli tu zrnkovou, nejlépe co nejčerstvěji praženou. Určitě nemám namysli rozpustnou. I zde chtějte kvalitu a raději si vychutnejte jen jeden až dva šálky za den. Neměli bychom totiž podceňovat účinky kávy na hladinu hormonu kortizolu, který ovlivňuje kvalitu našeho spánku. A i když si myslíte, že na vás káva nepůsobí ani v devět večer, věřte, že tomu úplně tak není. Během programu Whole30 je doporučováno pít kávu pouze v dopoledních hodinách a omezit její množství. Někdo si dokonce dává za cíl k programu kávu zcela vynechat. Nemusíte se bát, nejtěžší bývají jen první dny, později si na kávu ani nevzpomenete, většinou jde totiž jenom o ten rituál, držet hrnek něčeho teplého :) 


Já osobně volím, tak jak kážu - kávu zrnkovou, nejlépe co nejčerstvěji praženou - a piju ji většinou 2x za den a to po prvním a druhém jídle. Nejčastěji piju espresso lungo s trochou kokosového mléka (buď domácí a nebo kupované značky Aroy-D). A nebo si udělám tzv. neprůstřelnou kávu (bulletproof coffee) - postup níže. Pokud jsem někde v restauraci, sahám raději po kávě americano a nebo malém espressu (to úplně nejmenší ristretto na mě moc není..). Skvělá je i ledová káva s ořechovým mlékem.

Neprůstřelná káva

Ingredience:

1 hrnek kávy - espresso lungo / překapávaná káva / french press

1 malá lžička kokosového oleje

1 malá lžička domácího ghí

(případně můžete přidat i odměrku kvalitního hydrolyzovaného kolagenu, např. značka Great Lakes, Vital Proteins)

Postup:

Smíchejte v hlubší nádobě kávu s malou lžičkou kokosového oleje a lžičkou ghí (případně i kolagenem) a vše rozmixujte ručním tyčovým mixérem. Ihned podávejte. 

Něco navíc - Pokud byste chtěli znát nějaké postřehy k měsíčnímu pití Bulletproof kávy, tak se určitě mrkněte sem na článek (je v en).


Tipy

Na začátku jsem slíbila, že vám dám nějaké tipy, jak na prvotní migrény, které mohou být způsobené cukrovou chřipkou na začátku programu Whole30. 

  1. Pijte. Pijte. Pijte. A do každé 500 ml sklenice přidejte jednu špetku kvalitní soli (himalájské, mořské).

  2. Nebojte se solit si jídla. Solit se smí. Klidně i hodně, protože jste vyřadili sůl ze zprocesovaných potravin. Dostatek kvalitní soli pomáhá proti migrénám.

  3. Zakomponujte během prvního týdne vývary. Jsou léčivé. Připravte si komplet jídlo jako např. zde v receptu a taky popíjejte během dne čistý teplý vývar dochucený šťávou z citronu, limety (přidat můžete i bylinky a chilli) místo čaje a třeba i kávy. Postačí vám k tomu jedno vaření velkého hrnce na týden. Vývar si pořádně přeceďte, nalijte do čistých sklenic a skladujte je max. 5 dní v lednici nebo je rovnou uskladněte v mrazáku. Dejte vývarům šanci i z dlouhodobého hlediska - proč se dočtete zde :) 

  4. Vydržte a odpočívejte. A zkuste si dopřát koupel v epsomské soli. Tu seženete v lékárnách, na internetu i ve zdravých výživách pokud mají oddělení s kosmetikou. 

  5. Zkuste zakomponovat mladý ječmen, spirulinu nebo chlorellu. Opět třeba místo ranní kávy, nalačno. (Pokud nejste zvyklí, tak postupujte s dávkováním postupně.) Určitě jimi ale nenahrazujte jídlo. 

M.

2 342 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentarer


bottom of page