top of page

CO JE NUTRIČNÍ PROGRAM WHOLE30

Jak jsem se zmínila na konci svého prvního příspěvku, rozhodla jsem se, že zkusím změnit způsob svého stravování. Nedržím žádnou dietu, ale snažím se změnit své zvyky a vztah k jídlu. K tomu mi má pomoci nutriční program Whole30, který vychází ze zásad paleo stravování. A i když se to může na první pohled zdát právě jako jenom jedna z dalších diet kvůli restrikcím, ke kterým během ono měsíce dochází, tak je za tím mnohem ale mnohem víc! 


Vše, co se píše v knize Jídlo na prvním místě a na oficiálním webu programu Whole30, mi dává smysl. Kniha i fóra webu jsou proložena příběhy ze života lidí, kterým tento způsob stravování vyléčil mnoho (nejenom) chronických nemocí (od stabilizování cukrovky, přes lymskou boreliozu, Crohnovu chorobu, dlouholeté bolesti kloubů, ekzémy, alergie až po obyčejné akné). Samozřejmě příjemným plusem pro tyto lidi býval i úbytek váhy - jako vedlejší účinek. Dočtete se zásadní věci o kvalitě potravin, o závislosti mozku na různých typech jídla. Ano, všichni jsme na něčem závislí. Znáte tu nesmírnou chuť si po velký večeři dát ještě něco sladkýho na zub? Celý den se snažíte jíst zdravě, ale udeří osmá hodina a ledničce prostě neodoláte? :) Je to jednoduše proto, že je náš mozek závislý na cukru. A tak když máte hlad, vysílá prostě signál "nemám energii, potřebuju ji hned doplnit, CUKRY CUKRY CUKRY!!!"

Ano, tak to je přesně ono. Hormonální nerovnováha.

Tak a teď konkrétně o programu Whole30. Program vás vyzývá k tomu, abyste nejméně na 30 dnů zkusili žít podle těchto pravidel (zjednodušeně):

  1. Vyřaďte ze svého jídelníčku mléčné výrobky, obloviny, luštěniny, jakékoliv cukry (i med, javorový sirup, agavový sirup, palmový cukr, stévii, vše...)

  2. Pozor na cukry v nápojích a žvýkačkách!

  3. Přísný zákaz mají i alkohol a tabákové výrobky.

  4. Pozor si také dejte na etikety výrobků. Vyhněte se těm, které obsahují karagenan, glutamát sodný (MSG) nebo siřičitany.

  5. Jezte maximálně 3x denně (s výjimkou sportovců, aktivnějších lidí a kojících žen - my můžeme zařadit až 4 jídla denně).

  6. Intervaly mezi jídly by měly být alespoň 4 hodiny. Žádné podvádění :) ani žádné uklouznutí sem tam..

  7. Nestoupejte na váhu během těchto 30 dní - primárním cílem je uzdravit své tělo a nastavit hormonální rovnováhu.

  8. Za zmínku určitě stojí, že bychom se neměli ani snažit vytvářet modifikace normálních jídel jako jsou palačinky, buchty atp.. i když splňují podmínky na ingredience. Bohužel se tak psychicky nezbavíte závislosti na onom jídle. 

A CO SE MÁ TEDY JÍST? 

Jídelníček se skládá ze 3-4 hlavních jídel, která budou bohatá na bílkoviny v bio kvalitě (maso, ryby, vejce), zeleninu, zdravé tuky (avokádo, olivy, kokos, olivový a kokosový olej, ořechy...) a ovoce.

Nebojte, hlad mít mezi jídly nebudete. Stačí najít takovou velikost porce, která vás nasytí po celou dobu mezi jídly. Obecně by každé jídlo mělo zahrnovat porci bílkovin o velikosti jedné až dvou dlaní, zbytek talíře pak doplňuje zelenina. U ovoce se doporučují dvě porce za den o velikosti pěsti. Každé jídlo by pak mělo být doplněno jedním a více zdroji zdravého tuku (velikosti se liší dle konkrétního tuku).  Tělo se za nějakou dobu "přeprogramuje", střeva se uzdraví a jelikož tělo nebude přijímat žádné průmyslově zpracované potraviny plné sacharidů, začne energii získávat z tuků. Nejlepší na tom prý je, že budete mít stále stejně energie, ať už bude ráno, odpoledne, večer.  Po 30 dnech tohoto stravování můžete zkusit znovu zařadit jednotlivé kategorie potravin, které měly přísný zákaz. A to postupně a s odstupem, abyste zjistili, jak na vás daná potravina působí a vy ji tak mohli popřípadě vyřadit/zařadit nastálo, podle projevů na vaše tělo a trávení. 

Netvrdím, že je toto jediná a nejlepší cesta ke změně stravování nebo "detoxu" :) Každý jsme jiný a každému může vyhovovat něco jiného. Ale přijde mi naprosto logické, začít svému tělu dávat živočišné bílkoviny v bio kvalitě, kvalitní zeleninu, kvalitní tuky a nejlépe sezónní ovoce. Pít dostatečné množství čisté vody, dopřát si v rozumné míře kávu. Vydržet připravovat a jíst tyhle opravdové potraviny alespoň oněch třicet dní. A pak si zhodnotit podle vlastních zkušeností, co mi těch třicet dní dalo a co mi naopak vzalo. Co je vlastně třicet dní oproti třem a půl roku, během kterých jsem se trápila u kožních lékařů a alergologů?

(Před tím, než se sami do programu vrhnete, maximálně doporučuju nejprve věnovat energii knize Jídlo na prvním místě a bez jejího přečtení se do programu nepouštět ;)

M.

894 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page