top of page

WHOLE30 KVĚTEN - NÁKUPNÍ SEZNAM NA 1. TÝDEN

Tak a je tu slibovaný nákupní seznam :) Ale ještě než k němu dojdete, ráda bych shrnula pár slov..

Při nákupu se zaměřte především na kvalitu masa, ryb a vajec. Vše nejlépe bio kvality! Jak už jsem psala v tomto článku - jsme to, co snědlo to, co jíme!

Konvenční ovoce a zelenina jsou lepší než žádné ovoce a zelenina! Zcela chápu, že ne vždy se podaří nakoupit od farmářů, bio, či pěstovat vlastní na zahrádce :) Berte tuto investici do jídla, jako investici do vašeho zdraví. Ušetříte zase jinde - žádná vína, piva, cigarety, možná i některé léky.. ;) A rozhodujte se až po ukončených 30 dnech, jestli je takovéto stravování drahé či nikoliv..

Nenechte se jídlem stresovat. Prostě dělejte a vařte, co můžete, s tím, co máte k dispozici. Pravidla znáte, víte čím by váš talíř měl být ideálně naplněn. A tak si alespoň stanovte jedno "nouzové" jídlo pro případ, kdy se vám nebude chtít nic vymýšlet a vyvářet, a mějte jeho ingredience vždy doma. U mě je to mix salátů, pečené batáty, vejce a tuňák v konzervě ve vlastní šťávě. 

A pokud si nebudete jisti, zda některá balená potravina svým složením odpovídá Whole30, tak si zkuste nastudovat český překlad "Whole30 prakticky - aditiva a éčka" od Lucky Grusové z blogu Paleo snadno.Při vaření se nebojte k doporučenému množství něco přidat, ale nikdy si porci neubírejte. Líbí se mi porovnání Chutě vs. hlad v knize Jídlo na prvním místě, str. 202. "Pokud si nebudete vědět rady, zda už cítíte hlad a nebo máte jenom chutě, zeptejte se sami sebe: "Mám takový hlad, že bych si dal dušenou rybu s brokolicí?" Jestli odpovídáte ne, nemáte opravdový hlad, jenom chuť. Tak si vyjděte na procházku, zavolejte kamarádce a nebo vypijte sklenici vody a zkuste chutě zahnat. Pokud ale odpovídáte ano, tak hlad určitě máte - tak něco snězte!" :))

Jídlo si vychutnávejte. Otevřete svou mysl a při vaření zkoušejte nové věci - zdravé jídlo je mnohem víc než jen mdlé saláty, o to víc si ho vychutnáte. Plánujte. Vyhraďte si každý týden trochu času na zásobení ledničky všemi potřebnými surovinami. Naučte se svému tělu naslouchat. Pokud jste sytí, přestaňte jíst. Pokud máte hlad, najezte se. Snažte se každé jídlo připravit tak, aby bylo co nejbarevnější. Nejen že vám to dodá širokou škálu vitamínů a minerálů, ale jídlo bude navíc vypadat na talíři úžasně a lákavě. Vždyť každý jíme i očima ;)) Zkuste být kreativní a užívejte si experimentování s novými recepty a ingrediencemi. A především, zkuste zpomalit. Vyhraďte si na jídlo čas, abyste si ho mohli náležitě vychutnat. Mozku trvá přibližně dvacet minut, než zjistí, že jste sytí :)

Uff, tak jdeme do toho! Nakupte zásoby a v pondělí začínáme :) Těším se na vaše fotky, příspěvky a komentáře v události na facebooku! ;) A nezapomeňte:

ŽÁDNÉ VÝMLUVY. ŽÁDNÁ PODVÁDĚNÍ. ŽÁDNÁ UKLOUZNUTÍ.

JE TO JENOM TŘICET DNÍ :)

M.

1 466 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page