top of page

FERMENTOVANÉ CITRÓNY

Sezóna čerstvých chutných evropských citrusů je zhruba od listopadu do května. V tuto dobu mají u mě to nejstálejší místo. Je tu ale způsob, jak si lze jejich čerstvost pro naše vaření vylepšit a hlavně prodloužit. A to díky kvašení. Příprava vám zabere jenom pár minut a za pár dní získáte zlatavý poklad, díky kterému dochutíte své pokrmy zase o stupeň výš.

Princip fermentovaných neboli kvašených citrónů je zcela stejný jako při kvašené zelenině. Citróny se kvasí v soli, díky čemuž zkřehne citrónová kůra, zjemní se její chuť a zároveň nasaje slanost. Fermentované citróny se nepoužívají na přímou konzumaci, ale na dochucení a zvýraznění omáček, dresinků, salátů, ryb i mas. Navíc získají díky fermentaci velké množství probiotických bakterií a prospějí našemu trávení i imunitě.

Množství: 1 l sklenice

Příprava: 10 min

Fermentovaní: 3 týdny

Ingredience:

4 velké bio citróny

cca ½ hrnku kvalitní soli – mořská, himalájská, keltská

Postup:

  1. Vyvařte litrovou sklenici (ideálně se širším hrdlem), kterou nechte vychladnout a oschnout.

  2. Omyjte citróny a osušte. Odkrojte z obou konců citrónu špičky a nařízněte ho až do 4/5 jeho velikosti křížem, viz fotky níže. Naříznutý citrón hojně posolte solí, alespoň 1 lžící. Opakujte se všemi citróny.

  3. Na dno vysušené sklenice nasypte 2 lžíce soli. Poté vložte citrón po citrónu dovnitř a stlačujte je pomocí čisté vařečky nebo ideálně paličkou/hmoždířem. Stlačujte tak dlouho, dokud citróny nepustí svou šťávu a nebudou v ní zcela ponořené.

  4. Sklenici zavíčkujte a takto připravené citróny nechejte fermentovat 7 dní na kuchyňské lince. Poté sklenici otevřete, znovu stlačte, zavíčkujte a přendejte do lednice. (V tomto kroku také můžete klidně přidat například chilli vločky nebo rozmarýn a jiné bylinky.)

  5. Sklenici dejte nyní alespoň na dva týdny do chladu (v zimě klidně ven na balkón), jinak poslouží lednice.

  6. Po dvou týdnech jsou citróny připravené. Kůra je slaná a křehká. Jakmile je budete chtít použít, vyndejte je na čisté prkénko a pokrájejte (především kůru) na malé či jemné kousky. Já si předkrajuju rovnou všechny kousky citrónů, abych potom do sklenice už jen sáhla, kdykoliv potřebuju. Použít lze také česnekovač, přes který si vytlačíte opravdu jemné kousky, navíc to zabere méně času jako krájení najemno.

  7. S takto připravenými kousky dochuťte cokoliv, kde si budete přát zvýraznit citrónovou a slanou chuť. Viz tipy.

TIP 1: Zajistit si dostatečné ponoření citrónů ve šťávě můžete keramickým těžítkem.


TIP 2: Přidejte kousky fermentovaných citrónů do dresinků. Do domácí majonézy, díky čemuž získáte skvělou citrónovou majonézu, která se hodí k masům, krevetám, k rybám, k tuňáku. Největší chuťovou parádu ale dělají kousky fermentovaných citrónů v teplé zelenině i čerstvých salátech. Inspiraci na teplé zeleninové misky najdete v mé knize Na celý život.


TIP 3: Potřete vrstvou vymačkaných fermentovaných citrónů čerstvého lososa a dejte společně péct na 13 minut do předehřáté trouby na 180°C.

M.


2 499 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page